Kırık yolculuk paylaşımı şoförü yanlış adrese geldikten sonra şanslı olur

Adnan İpekçi, başkent Ankara’ya 90 dakika uzaklıktaki küçük bir kasabadan geliyor.

Bir arkadaşı, popüler bir sürüş paylaşımı uygulaması olan Volt’u önerdiğinde, mücadele eden 19 yaşındaki mühendislik öğrencisi, ilk toplamanın onu hayat için kuracağını bilmemek için denemeye karar verdi.

Binicilik hizmeti vermek için sürmek, zaman geçtikçe ilginç karakterlerle karşılaşacağınız anlamına gelir. İlk sabahları öncelikle araba kullanırsanız, kahve ile yakıt tüketen havaalanı kalabalığını yakalayabilirsiniz. Geceleri araba kullanırsanız, partiyi arabanızın, kamyonunuzun ya da SUV’ın arka tarafına doğru getiren kabadayı bar sahnesinin üyelerinden hiç yabancı değilsiniz. Başta yolcu almak için yola çıkmadan önce dalgalanmaları bekleyen bir sürücü olabilirsin. Fakat olay yerinize ya da gündüz sürüşünüz ne olursa olsun, tüm rideshare sürücüleri paylaşacak en az bir korku öyküsü gibi görünüyor.

Burada, gezmeye çıkmış bir işle birlikte olabilecek “uh oh” sadece beş çeşidi var:

Koridor Birinde Temizlik

Nazikçe söylemek gerekirse, sürücüler bir gezinti aracında öğle yemeğini kaybederse, yaklaşık 50-200 dolar arasında değişen büyük bir temizlik ücreti masrafları üzerine konacak. Talihsiz şoförler, hasta bir yolcunun taşınması deneyimine sahip olabilir ve araçlarının iç fiyatları öder. Ünlü suçlu genellikle bardan eve giderken yolcular. Sürücüler, sağlıksız koşullardan ötürü geri kalan süreleri boyunca kendilerini komisyon dışı bırakabileceği için her yerinde kabus görüyorlar. Ayrıca yola basmadan önce arabalarını temizlemek zorunda kalacaklar. Kapak tarafında, bazı sürücüler, kusmayla ilgili bir olay düzenleyerek kişisel kazanç için bu temizleme ücretinden yararlanmaya çalışıyorlardı.

Fiziksel Olarak Gidelim

Edward Caban Uber vardiyasına başlamak için arabasına tırmandığında, muhtemelen bir Taco Bell yetkilisinin saldırısına maruz kalacağını hiç düşünmemişti. Sarhoş bir Edward Golden fiziksel olarak sürücüye saldırdı ve sonuç olarak görevini kaybetti. Operatör, yetkilileri aramadan önce saldırganı biber spreyi kullanarak bastırdı. Başka bir virüs videosu, evini götürmeyi reddettiğinde, bir doktorun rideshare şoförünün arabasına-hatta kendi şoförüne değil- zarar verdiğini gösterdi. Bunlar en kötü senaryolardır ancak rideshare sürücüleri kendilerini bedenlerinde veya araçlarında sözel veya fiziksel saldırıların kurbanı haline gelebilir.

Bu bir kazaydı

Sürücülerin yolda ne kadar çok zaman harcıyorsa, bir kazaya karışma ihtimali de o kadar yüksek olur. Tampondan tampon trafiğinde bir çamurluk bükücünden başka bir şey olamazdı, aksi takdirde aşırı hasara neden olabilir. Yol paylaşım şirketleri, yolculuğun farklı aşamaları için farklı kapsam seviyeleri sunarak artan riski ele alıyor. Uygulama açıldığında ancak henüz yolcu yoksa Uber, devlet minimumlarına uygun olarak üçüncü taraf sorumluluk sigortası sunmaktadır. Bir yolcu gezisi sırasında, Uber her sorumluluk ve sigortasız sürücü sorumluluğu için bir milyon dolar öneriyor. Şartlı çarpışma ve kapsamlı kapsama, sürücülerin sorumluluğundadır, aksi halde görev dışı saatlerde kendilerini korurlar; bu nedenle, yeni gezinti sürücüleri için, kaza durumunda kapsam boşluklarından kaçınmak için araba sigortası oranlarını karşılaştırmak şarttır.

Havuzlar için daha düşük ücret

UberPOOL ve Lyft Line, yolculara ciddi paralar kazandırabilir, ancak alım dizisi daima sürücüler için karlı bir şekilde yürümez. Bazı geceler çarpılmış ya da özür diler, bu nedenle sürücüler eşzamanlı ücretlerden faydalanmaya son vermezler. Anakart açıklarken, “Sürücüler, genellikle iki ayrı UberX sürüşünün çok altında olan bir ücret için iki ayrı bisikletçi toplamak için güçlük çekmeyeceğini söylüyor.”

Neden Kötü Derecelendirme?

Dediğim gibi: Bir atı suya indirebilir, ancak içki alamazsın. Binicilik sürücüsü olarak tüm durakları çıkarabilir ve yolcular için keyifli bir deneyim sunmaya çalışabilirsin, ancak sizi atayan beş yıldızdan kaç yıldız kontrol edemezsiniz. Reytingin öznel olduğunu ve çok fazla önemli olmadığını düşünmek hoş olurdu, ancak herhangi bir gezinti kariyerinin belirleyici metriklerinden biridir. Tecrübeli San Francisco merkezli bir sürücüye göre, yalnızca bir avuç doluluk oranına dayalı olarak devreden çıkarmaya karşı moral bozucu olabilir.

Her yönüyle – esneklik, her kesimden insanlarla etkileşim kurma fırsatı, kendi şarkılarınızı dinleme ihtimaliniz- her sürüş şoförü, yolda zamanlarından itibaren en az bir korku hikayesine sahip. Yapabilecekleri en iyi şey, kendilerini ve banka hesaplarını yanlış yolcular ve kazalardan korumak için önlemler almaktır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *